piątek, 29 grudnia 2017

"Hit Man. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty." (The new confession of an Economic Hit Man), aut. John Perkins, książka

"Hit Man. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty." (The new confession of an Economic Hit Man), aut. John Perkins, książka

Od pewnego czasu chciałem przeczytać te ksiazke, a tu proszę! Wlasnie wyszlo nowe wydanie z dodatkowymi 15-stoma rozdziałami. Tradycyjnie wiec kupiłem dwa egzemplarze. Jeden na prezent, a drugi tym razem dla siebie. W Święta miałem wystaczajaco dużo czasu, żeby przeczytać te ksiazke.
Jestem pod wrazeniem!
Jeśli nawet tylko 50% tego o czym pisze John Perkins jest prawda, to dlaczego on jeszcze zyje? - pomyslalem konczac lekturę.
Może przyczyna jest jest to, ze zadania, w których uczestniczyl, które opisuje, to dość odlegle historie z lat 70/80-tych. Czesc mechanizmow została już poznana, nazwana, a udział USA w knowaniach, zamachach, przewrotach, dzisiaj nie stanowi dla nikogo tajemnicy.
Może w tych historiach jest drugie, nawet trzecie dno? Może taki był pomysl, żeby napisac o tym co i tak jest już (prawie) powszechna wiedza, po to, żeby przykryc inne, bardziej mroczne tajemnice. Ale to moja dywagacja.

Ksiazka jest nierowna. Ciekawa w miejscach, gdzie autor odwoluje się do faktow, problematyczna, gdy Ekonomista od Brudnej Roboty wypuszcza się w obszary rozterek moralnych związanych z wykonywanym zawodem.
Ale ocene wartości i wiarygodniosci książki zostawiam Wam, potencjalnym czytelnikom.
Ja zestawiam to co przeczytałem z książkami Naomi Klein, zwłaszcza z "Doktryną szoku", "Głodem" M. Caparrosa, z obserwacjami naszej, polskiej terazniejszosci i ogolna wiedza dotyczaca wydarzen opisywanych przez J. Perkinsa.
To wszystko układa mi się w spojna, ponura calosc, a ksiazka, jej autor staja się wiarygodni.
Rekomendacje przeczytałem
już po kupieniu książki -
strony 3 i 4. Umieszczam
ich foto, bo o ile moje zachęty
do lektury mogą być
zbyt słabe, o tyle zdanie
fachowców może mieć
większą siłę.
 
J. Perkins podaje liczne przykłady dzialan prywatnych firm amerykańskich, które majac ciche wsparcie ze strony amerykańskiego rządu, zakładały pętlę długu na kolejne, młode rzady w Ameryce Poludniowej. Pisze, podajc m.in. przykłady Panamy, Chile, ale także Iranu o bezwglednym usuwaniu nieprzychylnych interesom USA politykow, zastepowaniu ich "właściwymi". Tam, gdzie nie udawalo się w drodze perswazji przekonać kolejnego państwa do zaakceptowania "braterskiej pomocy", tam do akcji wkraczali "szakale", tam odbywaly się przewroty, inicjowano wojny domowe wynoszące do władzy ludzi przychlnych  polityce USA, tam wreszcie prowokowano konflikty wojenne pod pretekstem posiadania przez dany kraj niekontrolowanej broni atomowej (Irak). W każdym przypadku beneficjentami tych dzialan były firmy amerykańskie, wąska grupa oligarchów danego kraju, nigdy gospodarka kraju "nawróconego", nigdy jego ludność.

Czy można się zatem dziwic, ze w wielu rejonach swiata USA uchodzi za znienawidzonego imperialistę? Czy nie jest tak, ze to co stało się 11 września 2001 to bezpośredni efekt amerykańskiej polityki (Afganistan)? Biblijne: "kto sieje wiatr zbiera burze" odnosi się nie tylko do polityki USA, ale do imperialnych zakusów tych państw, nawet firm, których jedynym celem, jedyną wartością jest maksymalizacja zysku za wszelka cene, co w konsekwencji oznacza zysk kosztem innych, nierzadko dosłownie, po trupach.

Zdaniem autora wiele się zmienilo od czasu, kiedy był aktywnym Ekonomistą od Brudniej Roboty.
Zmienilo się na gorsze.
Do gry weszly ostro Chiny, które pretendując do miana gospodarki nr. 1 stosuja podobne metody, zwłaszcza metode uzależniania kolejnych gospodarek przez celowe, przekraczające możliwość splaty zadłużanie.
Ale dla mnie najważniejsze sa implikacje dzialan Ekonomistow od Brudnej Roboty w odniesieniu do naszego kraju. I chociaż Polska i polskie sprawy nie sa przedmiotem żadnego z rozdzialow książki, to nie można mieć najmiejszych wątpliwości, ze Polska zwłaszcza w okresie transformacji była polem dzialan Ekonomistow od Brudnej Roboty.
Czyta się dobrze, daje do myślenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz